COLEGIUL CENTRAL al
ANTRENORILOR de BASCHET


22-29 iunie 2022 – cantonament pregatire la Timisoara
30 iunie 2022 – meci oficial Romania-Luxemburg (grupa B, la Timisoara)
02 iulie 2022 – plecare spre Durres, in Albania
03 iulie 2022 – meci oficial Albania-Luxemburg (grupa B, la Durres)

EMANUEL CATE - UCAM Murcia (Spania)
DRAGOS DICULESCU - Lanstede Hammers Zwolle (Tarile de Jos)
TUDOR GHEORGHE - FC Arges Pitesti
LUCAS TOHATAN - BC CSU Sibiu
MARCU BADIU - CSO Voluntari
PATRICK RICHARD - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
LUCA VASILE - Rapid Bucuresti
BOGDAN NICOLESCU - CSM CSU Oradea
MIHAI MACIUCA - FC Arges Pitesti
DAVID VIDA - CSO Voluntari
NANDOR KUTI – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
ROLLAND TOROK - CSO Voluntari
BOGDAN POPA – CSM Baschet Petrolul Ploiesti
RARES UTA - BC CSU Sibiu
ALEXANDRU OLAH - SCM OHMA Timisoara
* Pe langa cei 15 sportivi mentionati, pe lista pentru eligibilitate transmisa la FIBA se mai afla si alti jucatori, care pot fi convocati in regim de urgenta, precum Kristopher RICHARD si Tudor FOMETESCU (ambii de la CSM CSU Oradea). Acestia fac parte din lotul largit si raman in vederile selectionerului pentru aceste meciuri, urmand sa fie convocati in regim de urgenta in cazul in care vor aparea unele situatii nedorite in cantonamentul nationalei (acidentari, infectari COVID-19 etc).

 Staff-ul tehnic al nationalei Romaniei pentru ultima fereastra din cadrul FIBA EuroBasket 2025 Pre-Qualifiers va fi compus dupa cum urmeaza:
Dragan PETRICEVIC – antrenor principal
Dan IOAN – antrenor secund
Nenad MARKOVIC – antrenor secund
Marius BULANCEA – antrenor secund
Cezar BARAGAU – antrenor pregatire fizica
Rudi IVANOIU – maseur
Vasile OSEAN – doctor
Constantin IOAN – antrenor coordonator FRB
Marius TOMA – team-manager

Rezultate, statistici si clasamente din actuala campanie continentala - AICI

 FIBA U20 European Championship, Division B, Tbilisi, 15-24 iulie 2022

Stefan GRASU – U-BT Cluj-Napoca
Luca COLCEAG – U-BT Cluj-Napoca
Mihai CARCOANA – SUA (Toledo College)
Matei BODEA – VfL Stade (Germania)
Teodor GHERMAN – CSM Galati
Alexandru LAZAR – Agronomia Bucuresti
Enzo VESCAN – CSM CSU Oradea
David OPREA – CSU Stiinta Bucuresti
Anton ROTARU – BC CSU Sibiu
Octavian ILIE – CSM Tg. Jiu
Dragos AXINTE – FC Arges Pitesti
Matei DORNEANU – CSU Stiinta Bucuresti
Robert SCHIPOR – SCM OHMA Timisoara
David VAIDA – Agronomia Bucuresti

Florin NINI (antrenor principal)

Ciprian ENACHE (antrenor secund)

Liviu DUMITRU (preaparator fizic)

Rudi IVANOIU (fizioterapeut) 

Marius Doba-responsabil din partea FRB

Mai multe detalii despre competitia continentala de la Tbilisi - AICI



Foto

NATIONALA DE JUNIORI A INCEPUT PREGATIRILE PENTRU EUROPENELE U18 DE LA MATOSINHOS

Componentii nationalei masculine de juniori mari a Romaniei au intrat in febra pregatirilor pentru FIBA U18 European Championship, Division B, intreceri care vor avea loc in localitatea portugheza Matosinhos, in perioada 21-30 iulie, si aduna la start 22 de reprezentative de pe Batranul Continent. Romania va fi condusa de un staff tehnic coordonat de antrenorul principal Ciprian Enache si va juca in Grupa C, alaturi de Estonia, Ucraina, Tarile de Jos, Irlanda si Kosovo.

Cu o luna inainte de debutul la intrecerile continentale din Portugalia, componentii nationalei de juniori a Romaniei s-au reunit in data de 22 iunie pentru traditionala vizita medicala, urmata de primele antrenamente de pregatire in Sala Sporturilor din Tg. Jiu. Sub bagheta antrenorului principal Ciprian Enache, tinerii baschetbalisti romani se vor antrena in prima perioada pana in data de 2 iulie, dupa care vor pleca la Targoviste pentru doua meciuri amicale cu nationala de cadeti. Din 6 iulie, juniorii tricolori vor pleca spre Portugalia, pentru a evolua in acdrul unui turneu amical organizat de gazda Campionatului European iar pana la debutul competitional se vor antrena pe meleaguri lusitane. Din 21 iulie se vor spori emotiile, Romania urmand sa evolueze in cadrul Grupei C a FIBA U18 European Championship, Division B, impotriva selectionatelor similare ale Estoniei, Ucrainei, Tarilor de Jos, Irlandei si Kosovo.


Iata componenta lotului largit U18, cu precizarea ca “stranierii” Denis Badalau si Andreas Blidaru se vor alatura cat de curand, fiind angrenati in competitii:
Tudor SOMACESCU
Sasha SON
Roland STANCIU
Calin NITA
Raducu BLAGA
Lorenzo DIACONESCU
Vladimir SPARLAC
Andrei OINARU
Mihnea VLAICU
David FINTINA
Akos SZENTKUTI
Bogdan BADITESCU
Bogdan ALEXANDRU

Lotul national este coordonat de Liviu Puicu, secretar general-adjunct al FRB, iar staff-ul tehnic condus de Ciprian Enache ii mai are in componenta pe antrenorul secund Alexandru Gliga si pe responsabilul cu pregatirea fizica Andrei Capusan.





 FIBA U18 European Championship, Division B,  Ploiesti, Blejoi si Bucov,  29 iulie – 7 august 2022

1. TUDOR SOMACESCU
2. DAVID ANTONESCU
3. LORENZO DIACONESCU
4. DRAGOS LUNGU
5. DAVID LAPUSTE
6. SASHA SON
7. ALBERT STAN
8. VLAD NISTOR
9. DAVID PATRU
10. ALEXANDRU LUCA
11. STEFAN IONESCU
12. VLAD PANAIT
13. SEBASTIAN TANASE
14. RADU DUMITRU
15. ANDREI OINARU
16. MATEI BANICA
17. VLADIMIR SPARLAC
18. SERBAN PUSCASU
19. ALEXANDRU MOROSANU
20. BOGDAN CRET
21. LUCA CARSTEA

 Staff-ul tehnic :
 principal Catalin Tanase 
 secunzi Catalin Stefanescu , Larisa Toma

ROMANIA ISI VERIFICA POTENTIALUL CU SUEDIA SI PORTUGALIA LA TURNEUL U16 DE LA BARCELOS

Nationala masculina U16 a Romaniei continua in forta pregatirile pentru o cat mai buna participare la FIBA U16 European Championship, Division B, de la Sofia, tinerii baschetbalisti tricolori respectand cu strictete de mai bine de o luna programul antrenorului grec Manolis Papamakarios. Astfel, dupa turneul castigat in Luxemburg nationala U16 s-a antrenat cateva zile la Targoviste, iar de sambata, Vulturii au plecat spre localitatea portugheza Barcelos, urmand sa-si verifice fortele in cadrul unui turneu international la care participa nationalele similare ale Suediei si Portugaliei. Totodata, dupa incheierea turneului de la Barcelos, delegatia tricolora va mai ramane inca o zi pentru un al doilea meci de verificare in compania reprezentativei tarii gazda.    

Antrenorul principal al reprezentativei noastre masculine U16, fostul mare jucator grec Emmanouil PAPAMAKARIOS, cauta in aceste zile solutiile cele mai bune pentru ca Romania sa se prezinte in cea mai buna forma la FIBA U16 European Championship, Division B, intreceri care vor demara incepand din 12 august la Sofia. Dupa un stagiu de pregatire in Grecia, imbinat cu meciuri de verificare si un turneul international castigat in Luxemburg, nationala U16 s-a pregatit pentru cateva zile la Targoviste iar de sambata a plecat spre localitatea Barcelo, unde va evolua in cadrul ”Torneio Internacional U16 Cidade de Barcelos”, un turneu la care participa si selectionatele similare ale Suediei si Portugaliei. Conform programului, Romania va juca impotriva Suediei (duminica, de la ora locala 18:00) si a Portugaliei (luni, de la ora locala 18:00), iar marti dimineata va mai sustine un meci amical in compania Portugaliei in sala de sport a Escola Secundario de Barcelos urmand ca miercuri sa revina in tara.
Pentru turneul de verificare de la Barcelos au fost convocati urmatorii sportivi:

Dragos PARAU
David FINTINA
Serban HORGA
Akos SZENTKUTI
David ORBULESCU
Alin VLADIMIRESCU
Melvin DUBOC
Luca ILLES
Rares TRANDAFIR
Mihnea ILIE
Serban JELES
Matei PUICU
Cosmin BUBOIU
Denis BADALAU
George ANGELIAN

Staff-ul tehnic al nationalei Romaniei este format din Emmanouil PAPAMAKARIOS (antrenor principal), Athanasyos MOLYVDAS (secund), David KARSAI (secund), Paula NICA (secund), Kamposos RICHARDOS (fizioterapeut) si Emilia ANGHEL (preparator fizic), iar delegatia tricolora este condusa de secretarul general-adjunct al FRB, Liviu Puicu, care coordoneaza programul lotului masculin U16.


ROMANIA A CASTIGAT TROFEUL TURNEULUI INTERNATIONAL U16 DE LA MERSCH

 In partida inaugurala, cadetii nostri s-au impus in fata Irlandei, cu scorul de 83-67, in cea de-a doua runda, au trecut la mare lupta de Portugalia, cu scorul de 69-66. Astazi, nationala Romaniei a reusit sa-si pastreze invincibilitatea si a dispus lejer de Luxemburg, cu scorul de 80-58. Cu trei victorii din tot atatea partide disputate, Romania a cucerit trofeul Turneului International U16 de la Mersch iar la festivitatea de premiere capitanul Denis Badalau a fost desemnat MVP. Totodata, Denis Badalau a fost inclus, alaturi de colegul Serban Jeles, in echipa ideala a turneului (Best Five).

 Componenta lotului national U16 care a fost prezent la Mersch:
Mihnea VLAICU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Dragos PARAU (CSU ASE Bucuresti)
David FINTINA (U-BT Cluj-Napoca)
Serban HORGA (SCM Timisoara)
Akos SZENTKUTI (U-BT Cluj-Napoca)
David ORBULESCU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Matei PUICU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Fabritio NEAGU (CSS 5 Bucuresti)
Rares TRANDAFIR (U-BT Cluj-Napoca)
Mihnea ILIE (CSU ASE Bucuresti)
Serban JELES (CSU ASE Bucuresti)
Denis BADALAU (U-BT Cluj-Napoca)
Roberto KRUPA (BC CSU Sibiu)
Tudor DANIS (CSU ASE Bucuresti)
Alin VLADIMIRESCU (CSU ASE Bucuresti)
Andrei MIREA (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Kiss Roland (CSM Tg. Mures)
* de mentionat ca Alexandru BOGDAN (CSU ASE Bucuresti) si Codrut DINU (CSM Ploiesti) sunt accidentati si nu au mai efectuat deplasarea.

Reamintim ca staff-ul tehnic al echipei nationale U16 a Romaniei este coordonat de ex-internationalul grec Manolis Papamakarios, fostul jucator al echipei Olimpiakos si al altor echipe din prima liga elena preluand in aceasta vara functia de antrenor principal. Acesta este ajutat de David Karsai si Paula Nica, antrenori secunzi, Emilia Anghel, preparator fizic, iar responsabil din partea FRB este secretarul general adjunct Liviu Puicu.


FIBA U16 European Championship, Division B, Sofia ,11-20 august,2022

Alexandru PARJOLESCU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Andrei MIREA (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
David ORBULESCU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Matei PUICU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Mihnea VLAICU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Andrei BRISCAN (ABC Leii Bucuresti)
Codrut DINU (CSM Ploiesti)
George ANGELIAN (CSM Ploiesti)
Roberto KRUPA (BC CSU Sibiu)
Luca CIUREA (ABC Leii Bucuresti)
Fabritio NEAGU (CSS 5 Bucuresti)
Alexandru BOGDAN (CSU ASE Bucuresti)
Serban JELES (CSU ASE Bucuresti)
Mihnea ILIE (CSU ASE Bucuresti)
Tudor DENES (CSU ASE Bucuresti)
Akos SZENTKUTI (U-BT Cluj-Napoca)
Rares TRANDAFIR (U-BT Cluj-Napoca)
Denis BADALAU (U-BT Cluj-Napoca)
David FANTANA (U-BT Cluj-Napoca)
Dragos PARAU (CSU ASE Bucuresti)
Serban HORGA (SCM Timisoara)
Alin VLADIMIRESCU (CSU ASE Bucuresti)
Alexandru TACHE (CSU Stiinta Slam Bucuresti)

Manolis Papamakarios (antrenor principal) 
David Karsai si Paula Nica (antrenori secunzi), Emilia Anghel (preparator fizic)

17.06.2022 – vizita medicala la INMS Bucuresti
17-20.06.2022 – cantonament Bucuresti (stabilirea lotului de 18 jucatori)
21.06 – 06.07.2022 – cantonament de pregatire fizica (Limnos – Grecia)
07-10.07.2022 – meciuri de verificare cu Luxemburg
13-20.7.2022 – cantonament Bucuresti
21-25.07.2022 – meciuri de verificare cu Portugalia
27.07 – 03.8.2022 – cantonament de pregatire si meciuri de verifcare (Bucuresti)
4-8.8.2022 – meciuri amicale cu Grecia (Thessaloniki)
8-11.8.2022 – acomodare in Bulgaria
12-20.8.2022 - FIBA U16 European Championship, Division B, Sofia 2022 (Romania face parte din grupa D si va evolua in prima faza impotriva selectionatelor similare ale Germaniei, Ucrainei, Finlandei, Irlandei si Slovaciei).





TURNEUL INTERNATIONAL YDF PLOIESTI  28-31 MAI 2022

Romania 
1. Mihnea DANAU  - CSS Tg. Jiu
2. Petru VOICULESCU  - Dan Dacian Bucuresti
3. Luca PAURA  - Dan Dacian Bucuresti
4. Codrut DINU  - CSM Ploiesti
5. David BRAILESCU  - Academia Phoenix Galati
6. Matei SORODOC  - Academia Phoenix Galati
7. Matei ROSU  - ABC Leii Bucuresti
8. Serban HORGA  - SCM OHMA Timisoara
9. Alexis PATRICK  - U-BT Cluj-Napoca
10. Rares MOVILEANU  - CSM Ploiesti
11. Ianis DOMOCOS  - U-BT Cluj-Napoca
12. Matei  AMARIEI  - U-BT Cluj-Napoca
13. Tudor DUMITRESCU - CNAV Bucuresti
14. Andrei NICULESCU  - ABC Leii Bucuresti
antrenor principal  - David KARSAI
antrenor secund  - Ionel IVAN

Romania – Turcia 90-35
Romania – Kosovo 94-38
Romania – Macedonia de Nord 107-71
Romania – Bulgaria 97-44

Mai multe informatii, rezultate, clasamente, pe pagina dedicata special YDF - AICI


TURNEU INTERNATIONAL YDF  EDIRNE, TURCIA 19-22 iunie 2022

Alexandru MORARIU – CSM Oradea
David RASOGA – ABC Laguna Bucuresti
Matei LUCACI – ABC Laguna Bucuresti
Sebastian BOGHEAN – Academia Phoenix Galati
Andrei CIULIN – Academia Phoenix Galati
Ion MARGESCU – Dan Dacian Bucuresti
Antony HADAR – LPS Tg. Mures
Zsolt NAGY – LPS Tg. Mures
David SMEU – LPS Tg. Mures
Luca OTGON – CSU Sibiu
Bogdan ANGHEL – Dinamo CSS 6 Bucuresti
Andrei CEPOI – U-BT Cluj-Napoca
Luca STANCILA – Leii Bucuresti
David FOMETESCU – Agronomia Bucuresti
Antrenori – Ciprian ENACHE (SCM U Craiova) si Mario TAKACS-SIXT (Athletic Constanta)

19 iunie 2022
Romania – Bulgaria  ora 14.00

20 iunie 2022
Romania – Kosovo  ora 12.00

21 iunie 2022
Turcia – Romania    ora 20.00

22 iunie 2022
Romania – Macedonia de Nord  ora 12.00

Meciurile vor fi transmise in regim live-streaming pe canalul de youtube al forului de specialitate din Turcia - AICI
Iar statisticile si rezultatele pot fi consultate pe site-ul oficial – AICI
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată.