COLEGIUL CENTRAL al
ANTRENORILOR de BASCHET


22-29 iunie 2022 – cantonament pregatire la Timisoara
30 iunie 2022 – meci oficial Romania-Luxemburg (grupa B, la Timisoara)
02 iulie 2022 – plecare spre Durres, in Albania
03 iulie 2022 – meci oficial Albania-Luxemburg (grupa B, la Durres)

EMANUEL CATE - UCAM Murcia (Spania)
DRAGOS DICULESCU - Lanstede Hammers Zwolle (Tarile de Jos)
TUDOR GHEORGHE - FC Arges Pitesti
LUCAS TOHATAN - BC CSU Sibiu
MARCU BADIU - CSO Voluntari
PATRICK RICHARD - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
LUCA VASILE - Rapid Bucuresti
BOGDAN NICOLESCU - CSM CSU Oradea
MIHAI MACIUCA - FC Arges Pitesti
DAVID VIDA - CSO Voluntari
NANDOR KUTI – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
ROLLAND TOROK - CSO Voluntari
BOGDAN POPA – CSM Baschet Petrolul Ploiesti
RARES UTA - BC CSU Sibiu
ALEXANDRU OLAH - SCM OHMA Timisoara
* Pe langa cei 15 sportivi mentionati, pe lista pentru eligibilitate transmisa la FIBA se mai afla si alti jucatori, care pot fi convocati in regim de urgenta, precum Kristopher RICHARD si Tudor FOMETESCU (ambii de la CSM CSU Oradea). Acestia fac parte din lotul largit si raman in vederile selectionerului pentru aceste meciuri, urmand sa fie convocati in regim de urgenta in cazul in care vor aparea unele situatii nedorite in cantonamentul nationalei (acidentari, infectari COVID-19 etc).

 Staff-ul tehnic al nationalei Romaniei pentru ultima fereastra din cadrul FIBA EuroBasket 2025 Pre-Qualifiers va fi compus dupa cum urmeaza:
Dragan PETRICEVIC – antrenor principal
Dan IOAN – antrenor secund
Nenad MARKOVIC – antrenor secund
Marius BULANCEA – antrenor secund
Cezar BARAGAU – antrenor pregatire fizica
Rudi IVANOIU – maseur
Vasile OSEAN – doctor
Constantin IOAN – antrenor coordonator FRB
Marius TOMA – team-manager

Rezultate, statistici si clasamente din actuala campanie continentala - AICI

 FIBA U20 European Championship, Division B, Tbilisi, 15-24 iulie 2022

Stefan GRASU – U-BT Cluj-Napoca
Luca COLCEAG – U-BT Cluj-Napoca
Mihai CARCOANA – SUA (Toledo College)
Matei BODEA – VfL Stade (Germania)
Teodor GHERMAN – CSM Galati
Alexandru LAZAR – Agronomia Bucuresti
Enzo VESCAN – CSM CSU Oradea
David OPREA – CSU Stiinta Bucuresti
Anton ROTARU – BC CSU Sibiu
Octavian ILIE – CSM Tg. Jiu
Dragos AXINTE – FC Arges Pitesti
Matei DORNEANU – CSU Stiinta Bucuresti
Robert SCHIPOR – SCM OHMA Timisoara
David VAIDA – Agronomia Bucuresti

Florin NINI (antrenor principal)

Ciprian ENACHE (antrenor secund)

Liviu DUMITRU (preaparator fizic)

Rudi IVANOIU (fizioterapeut) 

Marius Doba-responsabil din partea FRB

Mai multe detalii despre competitia continentala de la Tbilisi - AICI




 FIBA U18 European Championship, Division B,  Ploiesti, Blejoi si Bucov,  29 iulie – 7 august 2022

1. TUDOR SOMACESCU
2. DAVID ANTONESCU
3. LORENZO DIACONESCU
4. DRAGOS LUNGU
5. DAVID LAPUSTE
6. SASHA SON
7. ALBERT STAN
8. VLAD NISTOR
9. DAVID PATRU
10. ALEXANDRU LUCA
11. STEFAN IONESCU
12. VLAD PANAIT
13. SEBASTIAN TANASE
14. RADU DUMITRU
15. ANDREI OINARU
16. MATEI BANICA
17. VLADIMIR SPARLAC
18. SERBAN PUSCASU
19. ALEXANDRU MOROSANU
20. BOGDAN CRET
21. LUCA CARSTEA

 Staff-ul tehnic :
 principal Catalin Tanase 
 secunzi Catalin Stefanescu , Larisa Toma

FIBA U16 European Championship, Division B, Sofia ,11-20 august,2022

Alexandru PARJOLESCU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Andrei MIREA (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
David ORBULESCU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Matei PUICU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Mihnea VLAICU (CSU Stiinta Slam Bucuresti)
Andrei BRISCAN (ABC Leii Bucuresti)
Codrut DINU (CSM Ploiesti)
George ANGELIAN (CSM Ploiesti)
Roberto KRUPA (BC CSU Sibiu)
Luca CIUREA (ABC Leii Bucuresti)
Fabritio NEAGU (CSS 5 Bucuresti)
Alexandru BOGDAN (CSU ASE Bucuresti)
Serban JELES (CSU ASE Bucuresti)
Mihnea ILIE (CSU ASE Bucuresti)
Tudor DENES (CSU ASE Bucuresti)
Akos SZENTKUTI (U-BT Cluj-Napoca)
Rares TRANDAFIR (U-BT Cluj-Napoca)
Denis BADALAU (U-BT Cluj-Napoca)
David FANTANA (U-BT Cluj-Napoca)
Dragos PARAU (CSU ASE Bucuresti)
Serban HORGA (SCM Timisoara)
Alin VLADIMIRESCU (CSU ASE Bucuresti)
Alexandru TACHE (CSU Stiinta Slam Bucuresti)

Manolis Papamakarios (antrenor principal) 
David Karsai si Paula Nica (antrenori secunzi), Emilia Anghel (preparator fizic)

17.06.2022 – vizita medicala la INMS Bucuresti
17-20.06.2022 – cantonament Bucuresti (stabilirea lotului de 18 jucatori)
21.06 – 06.07.2022 – cantonament de pregatire fizica (Limnos – Grecia)
07-10.07.2022 – meciuri de verificare cu Luxemburg
13-20.7.2022 – cantonament Bucuresti
21-25.07.2022 – meciuri de verificare cu Portugalia
27.07 – 03.8.2022 – cantonament de pregatire si meciuri de verifcare (Bucuresti)
4-8.8.2022 – meciuri amicale cu Grecia (Thessaloniki)
8-11.8.2022 – acomodare in Bulgaria
12-20.8.2022 - FIBA U16 European Championship, Division B, Sofia 2022 (Romania face parte din grupa D si va evolua in prima faza impotriva selectionatelor similare ale Germaniei, Ucrainei, Finlandei, Irlandei si Slovaciei).





TURNEUL INTERNATIONAL YDF PLOIESTI  28-31 MAI 2022

Romania 
1. Mihnea DANAU  - CSS Tg. Jiu
2. Petru VOICULESCU  - Dan Dacian Bucuresti
3. Luca PAURA  - Dan Dacian Bucuresti
4. Codrut DINU  - CSM Ploiesti
5. David BRAILESCU  - Academia Phoenix Galati
6. Matei SORODOC  - Academia Phoenix Galati
7. Matei ROSU  - ABC Leii Bucuresti
8. Serban HORGA  - SCM OHMA Timisoara
9. Alexis PATRICK  - U-BT Cluj-Napoca
10. Rares MOVILEANU  - CSM Ploiesti
11. Ianis DOMOCOS  - U-BT Cluj-Napoca
12. Matei  AMARIEI  - U-BT Cluj-Napoca
13. Tudor DUMITRESCU - CNAV Bucuresti
14. Andrei NICULESCU  - ABC Leii Bucuresti
antrenor principal  - David KARSAI
antrenor secund  - Ionel IVAN

Romania – Turcia 90-35
Romania – Kosovo 94-38
Romania – Macedonia de Nord 107-71
Romania – Bulgaria 97-44

Mai multe informatii, rezultate, clasamente, pe pagina dedicata special YDF - AICI


TURNEU INTERNATIONAL YDF  EDIRNE, TURCIA 19-22 iunie 2022

Alexandru MORARIU – CSM Oradea
David RASOGA – ABC Laguna Bucuresti
Matei LUCACI – ABC Laguna Bucuresti
Sebastian BOGHEAN – Academia Phoenix Galati
Andrei CIULIN – Academia Phoenix Galati
Ion MARGESCU – Dan Dacian Bucuresti
Antony HADAR – LPS Tg. Mures
Zsolt NAGY – LPS Tg. Mures
David SMEU – LPS Tg. Mures
Luca OTGON – CSU Sibiu
Bogdan ANGHEL – Dinamo CSS 6 Bucuresti
Andrei CEPOI – U-BT Cluj-Napoca
Luca STANCILA – Leii Bucuresti
David FOMETESCU – Agronomia Bucuresti
Antrenori – Ciprian ENACHE (SCM U Craiova) si Mario TAKACS-SIXT (Athletic Constanta)

19 iunie 2022
Romania – Bulgaria  ora 14.00

20 iunie 2022
Romania – Kosovo  ora 12.00

21 iunie 2022
Turcia – Romania    ora 20.00

22 iunie 2022
Romania – Macedonia de Nord  ora 12.00

Meciurile vor fi transmise in regim live-streaming pe canalul de youtube al forului de specialitate din Turcia - AICI
Iar statisticile si rezultatele pot fi consultate pe site-ul oficial – AICI
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată.